آموزش ها

مشکل شارژ نشدن گوشی – بررسی کامل مشکلات شارژ

مشکل شارژ نشدن گوشی

مشکل شارژ نشدن گوشی، می‌تواند علت‌های زیادی داشته باشد. این علت‌ها گاهی ساده و گاهی اوقات اساسی می‌باشد که‌ باید برای عیب‌یابی و رفع ایراد مشکل را به فردی متخصص سپرد.

برای شناسایی مشکل باید از کجا باید شروع کنیم؟

  • از سالم بودن پریز برق مطمئن شوید، برای این کار پریز برق دیگری را امتحان کرد.
  • نکته: اگر شارژری‌ که استفاده می‌کنید سه پین باشد، یا واسطه داشته باشد و کلگی شارژ مستقیم به شارژ وصل نشود باید از سالم بودن تبدیل اطمینان حاصل کنید.
  • نکته دوم: گاهی اوقات خیلی از مشکلاتی که سخت افزاری به نظر می‌آید ممکن است با ری‌استارت ساده مشکل گوشی برطرف شود، این مشکلات شامل کار نکردن میکروفون گوشی، کار نکردن کپسول صدای گوشی و شارژ نشدن گوشی و … می‌باشد، پس گوشی را یک بار ریست کنید و دوباره امتحان کنید.

رفع مشکل شارژ نشدن گوشی موبایل

بررسی کابل شارژ و کلگی شارژ: 

اگر کابل و کلگی شارژ دیگری در منزل دارید روی گوشی امتحان کنید، این مرحله بسیار مهم می‌باشد اگر کابل و کلگی شارژی ندارید که از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید به نزدیک‌ترین فروشگاه موبایل مراجعه کنید تا با تستر مخصوص جریان‌کشی گوشی بررسی شود، همچنین از سالم بودن کابل و کلگی شارژ خود مطمئن شوید.

"<yoastmark

تستر جهت جریان کشی:

تستر  به عنوان واسط بین کلگی شارژ و کابل شارژ قرار می‎گیرد و مقدار ولتاژ و جریان عبوری از کابل را نشان میدهد که با تست کردن می توان از سالم بودن کابل، کلگی و سوکت شارژ گوشی مطمئن شد.

"<yoastmark

مقدار ولتاژ و آمپری که گوشی سالم باید نشان بدهد با توجه به جدید و قدیمی بودن گوشی متغییر می باشد. در گوشی های جدید که از تکنولوژی جدید پشتیبانی می کنند ولتاژ ممکن است ۲۰V و حتی بیشتر برسد و جریان نیز معمولا حدود ۳A محدود می شود.

در گوشی های قدیمی که از توربو شارژ یا فست شارژ پشتیبانی نمی کنند معمولا ولتاژ روی ۵V و آمپر روی حداکثر ۲A محدود می شود.

از سلامت وضعیت باتری گوشی مطمئن شوید:

اگر قبل از اینکه با مشکل شارژ نشدن رو‌به‌رو شوید، در نگه‌داشتن شارژ دچار مشکل بودید، مثلا گوشی در درصد های مختلف خاموش می‌شد، یا به خوبی شارژ نگه نمی‌داشت به احتمال زیاد مشکل شارژ نشدن از باتری می‌باشد، اگر باتری گوشی خارجی می‌باشد به راحتی می‌توانید باتری دیگری روی گوشی امتحان و وضعیت شارژ نشدن گوشی را بررسی کنید.

باتری تقلبی و اصلی:

در حقیقت تشخیص باتری تقلبی و اصلی به هیچ وجه از ظاهر باتری قابل تشخیص نیست، تنها راه تشخیص کیفیت باتری از طریق تست روی گوشی و مقدار نگهداشتن شارژ می باشد و نکاتی که باید در حین خرید باتری به آن دقت کرد تاریخ درج شده روی باتری می باشد که نباید منقضی شده باشد، باتری که تاریخ انقضای آن گذشته باشد سلول های باتری فاسد و در نتیجه ظرفیت آن کاهش پیدا می کند.

در مواردی اگر گوشی داری تخلیه شارژ باشد مثلا هنگام کار نکردن با گوشی هم درصد شارژ گوشی کم شود، در این مورد می‌تواند مشکل را با ریست گوشی یا در موارد خاص با فلش فایل ایراد را رفع کرد. برای تست این مورد می توان شب قبل از خواب اینترنت، وای فای و بلوتوث گوشی را خاموش و درصد شارژ گوشی را یادداشت کرد، اگر صبح چک کردیم و بیش از ۵ درصد از شارژ گوشی کم شده بود، گوشی مشکل تخلیه شارژ دارد.

بررسی ظاهری سوکت شارژ:

سوکت شارژ محل اتصال سری کابل می‌باشد و بسیار در معرض خرابی است. طبق عکس که در زیر آپلود شده می‌توانید سوکت شارژ خراب را مشاهده کنید. همچنین عکس سوکت شارژ سالم نیز آپلود شده.

سوکت شارژ خراب

سوکت شارژ خراب

گاهی خرابی سوکت شارژ با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست و بایستی آن را زیر دستگاه مخصوص (لوپ) مشاهده و بررسی کرد. 

نکته: همچنین در بعضی از موارد ممکن است کثیفی و جرم درون سوکت شارژ نفوذ کرده باشد و با سرویس سوکت شارژ بتوان مشکل را برطرف کرد. 

سرویس سوکت شارژ:

سرویس سوکت شارژ به صورت مختصر اگر اسپری خشک در دسترس باشد می توان با یک مسواک غیرقابل استفاده این کار را انجام داد. 

ابتدا بایستی گوشی را خاموش و اگر باتری گوشی خارجی است از گوشی خارج کرد. مقدار کمی اسپری خشک را به مسواک می‎زنیم و به آرامی قسمت سوکت شارژ را تمیز می‎کنیم.

نکته مهم: میکروفون، صفحه نمایش های IPS و TFT نسبت به اسپری خشک حساس می باشد و باعث خسارت به تاچ ال سی دی گوشی خواهد شد، پس پیشنهاد می شود برای این کار به تعمیرکارهای تلفن همراه مراجعه کنید. برای دریافت مشاوره با صفحه خدمات مشاوره و تعمیر گوشی موبایل در ارتباط باشید.

علت‌های دیگر شارژ نشدن:

در بعضی از مواقع سوکت شارژ گوشی بسیار لق می‌زند که گوشی یا شارژ نمی‌شود و یا دچار قطعی وصلی در شارژ شدن می‌شود، که ابتدا سوکت سرویس و اگر مشکل رفع نشد، گوشی باید توسط متخصص باز و پایه‌های اتصال سوکت شارژ روی برد بررسی شود که در بیشتر مواقع این پایه‌ها از روی برد کنده می‌شوند و اتصال برقرار نمی‌شود. عکس‌ زیر نمونه‌ای از پایه سالم سوکت شارژ می‌باشد.

سوکت شارژ سالم

سوکت شارژ سالم

نکته خیلی مهم: سرویس سوکت شارژ کاری ساده به نظر می‌رسد ولی اگر با رعایت اصول نباشد ممکن است خسارت جبران ناپذیری به موبایل وارد شود.

شارژر فندکی:

اگر به صورت مداوم و یا زیاد از شارژر فندکی استفاده می کنید، امکان خرابی روی برد بسیار زیاد می باشد که در بیشتر موارد آی سی شارژ گوشی دچار مشکل می شود که نشانه اصلی خرابی آن دیر شارژ شدن گوشی و شارژ نشدن می باشد.

نکته مهم: اگر از شارژر فندکی استفاده می کنید به هیچ وجه وقتی گوشی به شارژر فندکی خودرو وصل می باشد استارت نزنید.

مراجعه به متخصص برای حل مشکل شارژ نشدن گوشی

بعضی ازمواقع مشکل شارژ گوشی با یک ریست ساده تلفن همراه می تواند حل می شود. اما در بسیاری مواقع مشکل جدی است و نیاز به مراجعه به متخصص دارد در این زمینه می توانید صفحه خدمات مشاوره و تعمیر گوشی موبایل در شیراز را برای ارتباط با متخصص ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.